Uwagi ogólne
Niemal od wszystkich zasad, którymi rządzi się taktyka lekkiej piechoty, można wskazać wyjątki. Innymi słowy wszystkie zasady można uznać za "wskazówki". Jedyną ostateczną zasadą jest zasada "złotego środka".
W poniższym materiale przedstawione są wyidealizowane warianty uzbrojenia pododdziałów, które należy uważać za kanon.
Za obowiązujące w poniższym materiale przyjmuje się definicje:
Sekcja - (zwana również Sekcją Ogniową, dla odróżnienia od sekcji sztabowych) pododdział składający się z 4 strzelców. Jeden z nich pełni funkcję dowódcy sekcji.
Drużyna - pododdział składający się z standardowo trzech, rzadziej dwóch sekcji. W konsekwencji mówimy o drużynach ośmioosobowych i dwunastoosobowych. Jeden z d-ców sekcji w składzie drużyny pełni funkcję d-cy drużyny.
Pluton - pododdział składający się najczęściej z dwóch do czterech drużyn. Za kanon przyjmuje się plutony złożone z trzech drużyn oraz plutony wzmocnione czwartą drużyną wsparcia (np.: drużyna KMów). Pluton posiada dodatkową sekcję dowodzenia składającą się z dowódcy plutonu, RTO, ratownika medycznego oraz sierżanta plutonu (Celowo użyty termin wywodzący się z tradycji anglosaskiej. Funkcja sierżanta plutonu, jest rozróżnialna od używanej w Wojsku Polskim roli pomocnika dowódcy plutonu.)
Dodatkowo należy wyróżnić:
Buddyteam - (zwany także Zespołem Ogniowym), jest to zespół składający się z 2 żołnierzy. Zespół ten nie powinien być "nigdy" rozdzielany na polu walki, zgodnie z zasadą "Two is one, because one is none" (Dwóch jest jednym, ponieważ jeden to nic). Jest to zespół najściślej współpracujący ze sobą, wspomagający się w obsłudze sprzętu i uzbrojenia. Ze względu na bliską współpracę i znajomość charakterystyki własnej, członkowie buddyteamu są w stanie najlepiej kontrolować wzajemnie swoją kondycję psychofizyczną, w warunkach intensywnego wysiłku i niedostatecznego czasu na sen. W buddyteamie nie wyznaczany jest d-ca, bardziej doświadczony jest starszym zespołu.
Odległość pomiędzy żołnierzami w szyku są zmienne (0-25 m), dostosowane do warunków taktycznych, tak by zachować łączność wzrokowej i posiadać możliwością przekazywania sygnałów dowodzenia. Jako domyślą, standardową odległość przyjmuje się 10m.
W poniższych schematach przyjęto klasyczny kanon uzbrojenia i funkcji.
DS - Dowódca Sekcji
S - Strzelec karabinka
GRN - Strzelec karabinka-granatnika
KM - Celowniczy karabinu (karabinka) maszynowego
Oprócz funkcji wynikających z łańcucha dowodzenia czy wyposażenia (D-ca, RTO, KMista, Medyk, itd.) zaznaczono również funkcje wynikające z zadań nawigacyjnych:
K - Kierunkowy - osoby będącej na skrajnie przedniej pozycji, w stosunku do której ustawienia i kierunku poruszania budowana jest pozostała część ustawienia szyku.
Dodatkowo w ramach zadań nawigacyjnych wyróżniamy takie funkcje jak nawigator (compassman), osobę liczącą parokroki (paceman), oraz specyficznej sytuacji zamykającego (osobę na skrajnie tylnie pozycji w szyku w stosunku do kierunku poruszania), ale w ramach poniższego tematu nie będą oni omawiani.