KRAKÓW
Oleandry. W 1912 r. otwarta została na krakowskich Błoniach Wystawa Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym. W ramach wystawy zbudowany został letni teatr ogródkowy nazwany "Oleandry". Nazwa wzięła się prawdopodobnie stąd, że główną drogę na terenach wystawowych zdobił szpaler krzaków - oleandrów. W budynku teatralnym i na terenach powystawowych w lipcu i sierpniu 1914 r. miała miejsce wakacyjna szkoła strzelecka. Tu także 3 sierpnia 1914 r. Józef Piłsudski utworzył I Kompanię Kadrową, która wyruszyła stąd o świcie 6 sierpnia. Na Oleandrach oraz przy ul. Kochanowskiego 15 i przy ul. Dolnych Młynów 9 znajdowały się punkty werbunkowe oddziałów strzeleckich także po wymarszu do Królestwa Polskiego I Kadrowej. Społeczne ofiary wspomagające tworzone się oddziały strzeleckie i legionowe przyjmowane były w lokalu "Strzelca" przy ul. Straszewskiego 28, zaś miejscem rozmów, spotkań i prac politycznych było mieszkanie Józefa Piłsudskiego przy ul. Szlak 31 oraz mieszkanie jego najbliższego współpracownika Walerego Sławka przy ul. Dunajewskiego 1. Z kolei ulubionym miejscem spotkań kadry strzeleckiej przed wybuchem I wojny i w pierwszych jej tygodniach była kawiarnia "Esplanada" usytuowana na roku ul. Krupniczej i Podwala.
W latach 1931-33 w miejscu zburzonego w czasie I wojny światowej teatru i terenów wystawowych na Oleandrach, zbudowano Dom Legionisty - siedzibę Związku Legionistów Polskich. W 1988 r. na filarze domu, wmurowana została tablica pamiątkowa upamiętniająca wymarsz I Kadrowej. W pobliskim Schronisku PTSM (jednym z najstarszych schronisk młodzieżowych w Polsce) od 1999 roku kwaterują uczestnicy Marszu Szlakiem "Kadrówki". Na ścianie sąsiadującego ze Schroniskiem domu studenckiego "Żaczek", przy ul. Kadrówki w 2000 r. została odsłonięta tablica upamiętniająca wymarsz I Kadrowej. Na pobliskich Błoniach w 1933 r. Józef Piłsudski odebrał największą w historii Polski defiladę kawalerii, zorganizowaną z okazji 250 - lecia odsieczy wiedeńskiej.
W gmachu Magistratu na Placu Wszystkich Świętych powstał Naczelny Komitet Narodowy, który od 16 sierpnia 1914 r. jako reprezentacja polityczna stronnictw galicyjskich pełnił funkcje organizacyjne i wspierające dla Legionów Polskich. Na placu przed Magistratem w 2004 r. został zasadzony przez Prezydenta Krakowa i uczestników Marszu Dąb Niepodległości. W związku z przebudową placu, Dąb został przesadzony w 2007 r. na Planty. Przy Rynku Głównym 35 (Pałac Krzysztofory) mieściło się Biuro Werbunkowe Legionów.
W Nekropolii Królów Polskich na Wawelu w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów został pochowany 18 maja 1935 r. Marszałek Józef Piłsudski. Na Cmentarzu Rakowickim w kwaterze wojskowej spoczywają polegli w latach 1914-18 legioniści Tam też spoczęły w 1990 r. prochy adiutanta Józefa Piłsudskiego, dyplomaty, szwoleżera, jednej z najbarwniejszych postaci II RP gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. W zwieńczeniu Alei Zasłużonych cmentarza spoczywają także ułani polegli w szarży pod Rokitną w 1915 r. oraz prochy twórcy kawalerii legionowej płk Władysława Beliny-Prażmowskiego. W Alei Zasłużonych pochowany został w kwietniu 2008 r. Honorowy Kapelan Marszu o. gen. Adam Franciszek Studziński OP.
6 sierpnia 1934 r., w 20 rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej, z inicjatywy Związku Legionistów Polskich rozpoczęta została w Lasku Wolskim na Sowińcu budowa Kopca Józefa Piłsudskiego, zwanego także Kopcem Niepodległości oraz Mogiłą Mogił z uwagi na składane w jego bryle urny z ziemiami z pól bitewnych. W latach 1934-35 nadzór nad powstawaniem kopca sprawował Komitet Budowy Kopca, w skład którego wchodzili najbliżsi współpracownicy Marszałka, m.in. Walery Sławek (przewodniczący), Aleksander Prystor, Edward Śmigły-Rydz i Tadeusz Kasprzycki. Po śmierci Marszałka w maju 1935 r. prace przy powstawaniu kopca koordynował Naczelny Komitet Uczczenia Pamięci Józefa Piłsudskiego, nad którym patronat sprawował Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki. Sypanie Kopca ukończono 9 lipca 1937 r. Jego wysokość wyniosła 36 metry n.p.m. Do wybuchu II wojny światowej złożono w Kopcu ponad trzy i pół tysiąca urn z ziemiami z ważnych dla polskiego doświadczenia historycznego miejsc. Pierwsza urna zawierała ziemię z grobu Marii z Billewiczów Piłsudskiej - matki Marszałka.
W czasie okupacji niemieckiej na początku 1941 r. Generał Gubernator Hans Frank nakazał staroście krakowskiemu Rudolfowi Pavlu zrównanie z ziemią zarówno Kopca Piłsudskiego jak i Kopca Kościuszki jako symboli niepodległości Polski. Szczęśliwie jednak oba ważne dla dziejów miejsca przetrwały. Likwidację Kopca podjęły skutecznie dopiero władze komunistyczne po wojnie. W 1953 r. za pomocą czołgów usunięto ze szczytu Mogiły Mogił granitową płytę z wizerunkiem Krzyża Legionów Polskich. Zniszczono system odwadniania Kopca i wreszcie zalesiono jego bryłę, doprowadzając do stopniowej dewastacji. Kopiec usunięto także z wszystkich oficjalnych map i planów Krakowa. Dopiero w czerwcu 1980 r. z inicjatywy środowisk niepodległościowych Krakowa, przy wsparciu żyjących legionistów na czele z płk Józefem Herzogiem, powstał Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, kierowany przez dr Jerzego Bukowskiego i działający do chwili obecnej przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytkó1)w Krakowa. W latach 80-tych prace przy ratowaniu Kopca prowadzone były społecznie, a ich wykonawcy poddawani byli wielokrotnie represjom ze strony władz komunistycznych. W pracach nad ratowaniem Kopca brało udział bardzo wielu uczestników Marszu Szlakiem Kadró2)wki. Po 1990 r. do prac przy odbudowie Kopca włączyły się władze państwowe, wojskowe i samorządowe. W 1989 r. u podnóża Kopca postawiony został Krzyż Niepodległości, zawierający daty związane z walką o wolność w XX wieku. W 1991 r. na jego szczycie przywrócono także usuniętą przez komunistów płytę z Krzyżem Legionów. W 1992 r. patronat nad Mogiłą Mogił objął Sejm RP.
Prezydentem Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa jest prof. Jacek Majchrowski, autor monografii "Pierwsza Kompania Kadrowa", posiadacz Odznaki Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki. Więcej: www.krakow.pl
MICHAŁOWICE
Miejscowość przy szosie warszawskiej, w której znajdowała się komora celna i posterunki graniczne oddzielające zabór rosyjski od austriackiego. 6 sierpnia 1914 r. o godz. 9.45 żołnierze I Kadrowej obalili w tym miejscu słupy graniczne Rosji i Austro-Węgier. Wydarzenie to upamiętnia obelisk wzniesiony w latach 30-tych. Na zwieńczonym orłem strzeleckim pomniku znajduje się napis: "W tym miejscu na rozkaz Komendanta Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa Legionów Polskich 6 sierpnia 1914 roku idąc w bój o honor i wolność Ojczyzny obaliła słupy graniczne byłych państw zaborczych". Dzięki inicjatywie Komendy Marszu Szlakiem "Kadrówki" oraz władz Michałowic obok obelisku usytuowany został głaz, na którym od 2005 r. zawieszane są tabliczki z nazwiskami i krótkim biogramem uczestników i przyjaciół Marszu Szlakiem "Kadrówki", którzy odeszli w ostatnich latach na wieczną wartę. Swoje "miejsce warty" przy obelisku mają tu m.in. gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, mjr Tadeusz Brzęk - Osiński, Teresa Fischer, Wojciech Pęgiel, Wiesław Gęsicki, płk Jan Sadowski, Rafał Gan - Ganowicz, Franciszek Urbańczyk, Wojciech Ziembiński, płk Józef Teliga, o. gen. Adam Studziński, gen. Antoni Heda-Szary, Józef Wojno-Szczepanowski.
W pobliskim dworku w Podedworzu hrabia Dąbrowski podejmował strzelców obiadem. W Michałowicach tradycyjnie odbywa się pożegnanie Uczestników Marszu Szlakiem Kadrówki przez władze państwowe, wojskowe i samorządowe. Od 2004 roku w okolicach daty 6 sierpnia z inicjatywy władz gminy odbywa się cieszący się dużym powodzeniem kilkugodzinny Maraton Rowerowy wiodący przez byłą linię graniczną państw zaborczych oraz towarzyszący mu Piknik Wolności. Obok Urzędu Gminy Michałowice, na Pl. Piłsudskiego, zasadzony został w 2004 roku Dąb Niepodległości. Niedaleko Michałowic, na północ od drogi Michałowice - Luborzyca, znajduje się wieś Goszyce, w której we dworze rodziny Zawiszów zatrzymał się na początku sierpnia 1914 r. poprzedzający "Kadrówkę" patrol siódemki ułanów dowodzonych przez Władysława Belinę-Prażmowskiego. Fakt ten upamiętnia tablica znajdująca się na frontonie dworu.
Wójtem Gminy Michałowice jest Antoni Rumian, posiadacz Odznaki Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki. Więcej: www.michalowice.malopolska.pl
SŁOMNIKI
Miasto nad Szreniawą w powiecie krakowskim. Pierwsze wzmianki jako o osadzie miejskiej i stacji kupieckiej pochodzą z 1287 r. Nazwa pochodzi od "szłomiarzy", którzy wyrabiali szłomy, czyli hełmy dla królewskiej drużyny. Prawa miejskie zostały nadane przez Kazimierza Wielkiego w 1358 r. Miasto było wielokrotnie niszczone przez najazdy tatarskie a także w okresie potopu szwedzkiego. Przekazy ustne podawały, iż mieszkańcy miasta słynęli z dużej zaradności. Przez Słomniki przebiegały dwa trakty: królewski (z Krakowa do Wielkopolski) oraz tzw. solny (z Bochni i Wieliczki). W czasie insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r. w mieście kwaterował dwukrotnie naczelnik Tadeusz Kościuszko, wydając tu słynną odezwę: "Narodzie (...) chciej być wolnym i niepodległym". Po powstaniu styczniowym władze carskie odebrały Słomnikom prawa miejskie (nadano je powtórnie dopiero w 1917 r.).
6 sierpnia 1914 r. po południu miasto zostało zajęte przez oddziały strzeleckie. 7 sierpnia na Rynku odczytany został Manifest Rządu Narodowego. Rozwój miasta przypadł na lata międzywojenne, kiedy to Słomniki znalazły się na trasie linii kolejowej Warszawa-Kraków. Do najcenniejszych zabytków miasta należy obraz Świętej Rodziny z 1 połowy XVI w. oraz gotycki krucyfiks znajdujące się w kościele parafialnym z przełomu XIX i XX w. Na terenie Gminy Słomniki w Prandocinie (3 km. od Słomnik) znajduje się bezcenny zabytek sztuki romańskiej - kościół z XII w., zaś w Niedźwiedziu (2 km. od Słomnik) znajduje się kościół z 1492 r. oraz pochodzący z przełomu XVIII i XIX w. pałac Wodzickich i Małachowskich. W Słomnikach ma swą siedzibę znany chór "Jutrzenka", koncertujący w kraju i zagranicą - zdobywca wielu prestiżowych nagród. Rejon Słomnik posiada warunki, aby stać się wiodącym w produkcji ekologicznie zdrowej żywności a także w usługach turystycznych z uwagi na położenie blisko Krakowa, Ojcowskiego Parku Narodowego i Pojałowskiego Parku Narodowego. Od 1994 r. działa w Słomnikach bardzo nowoczesna mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków. Przygotowywana jest budowa oczyszczalni ścieków w Polanowicach.
Na słomnickim Rynku znajduje się pomnik upamiętniający walkę o niepodległość, obok zasadzony został w 2004 roku Dąb Niepodległości.
Słomniki są siedzibą władz Gminy. Burmistrzem Miasta i Gminy Słomniki jest Paweł Knafel. Więcej: www.slomniki.pl
MIECHÓW
Miasto powiatowe o prawach miejskich nadanych w 1290 r. Historia miasta związana jest ściśle z zakonem rycerskim Grobu Bożego (tzw. rycerzy bożogrobców). W 1163 r. rycerz Jaksa z rodu Gryfitów - uczestnik wypraw krzyżowych - sprowadził z Ziemi Świętej na teren swych dóbr zakon Stróżów Grobu Bożego, którym ufundował i bogato wyposażył kościół i klasztor. W kościele została zbudowana wierna rekonstrukcja Grobu Chrystusa z Jerozolimy, co uczyniło Miechów centrum kultu i miejscem pielgrzymek. Tradycja Zakonu kultywowana jest także współcześnie. W 1996 r. Ojciec św. Jan Paweł II podniósł kościół miechowski do godności Bazyliki Mniejszej. W okresie renesansu Miechów rozsławił Maciej Karpiga zwany Miechowita, który jako wybitny uczony piastował urząd rektora Akademii Krakowskiej. Miasto było ważnym ośrodkiem w czasie powstań narodowych, w tym szczególnie powstania kościuszkowskiego i styczniowego. W lipcu 1944 r. Miechów stał się lokalną stolicą terenów wyzwolonych przez oddziały Armii Krajowej i nazwanych Republiką Miechowsko-Pińczowską.
Miasto zostało zajęte przez I Kadrową 7 sierpnia 1914 r. Tu do I Kadrowej dołączyły kolejne kompanie strzeleckie. 8 sierpnia Piłsudski mianował Stanisława Tora komisarzem cywilnym w Miechowie, zaś na jego zastępcę wyznaczył Ignacego Daszyńskiego. Komisariat cywilny stał się zalążkiem polskiej administracji na terenach odbijanych z rąk Rosjan. Ku czci Miechowian walczących o niepodległość w okresie 1794-1920 został wzniesiony w II RP pomnik na Rynku. Obok pomnika w 2004 roku zasadzony został przez uczestników Marszu Szlakiem "Kadrówki" Dąb Niepodległości.
W mieście do najcenniejszych zabytków zalicza się trzynawową gotycką Bazylikę Grobu Bożego z przełomu XIV i XV w. z fragmentami romańskimi z pierwszego trzydziestolecia XIII w. oraz modrzewiowy dwór "Zacisze" z 1784 r.
Powiat Miechowski liczy 150 miejscowości, na jego terenie znajdują się m.in.: Racławice (miejsce bitwy z 1794 r. upamiętnionej w malarskim dziele Wojciecha Kossaka i Jana Styki "Panorama Racławicka"), Antolka (z jednym z najstarszych zachowanych w Polsce zajazdów z 1836 r.), Mianocice (klasycystyczny dwór z połowy XIX w.), Prandocin (kościół romański z XII w.), Wysocice (kościół św. Mikołaja z przełomu XII i XIII w.). Powiat Miechowski jest uznawany za spichlerz Małopolski. 64, 5 % terenów rolnych mieści się w I, II i III klasie bonitacyjnej. Wynika to m.in. nieskażonego środowiska naturalnego. Szczególną popularnością cieszą się produkty mleczarskie.
Powiat jest miejscem wielu imprez o charakterze kulturalnym i ludowym. Na jego terenie odbywają się m.in.: Przegląd Grup Kolędniczych i Widowisk Jasełkowych, wybory Chłopa Roku w Racławicach, Dni Kapusty w Charsznicy, Biennale Plastyki Nieprofesjonalnej. Działa także Galeria Sztuki "U Jaksy", prezentująca prace plastyków z całej Polski. Działa też wiele instytucji kultury, m.in. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz prężny Miechowski Dom Kultury. Powiat jest także ważnym ośrodkiem rolniczym, handlowym i turystycznym. W maju 2005 r. Powiat Miechowski otrzymał prestiżową nagrodę "Złote Euro" jako wyróżnienie dla najskuteczniejszego powiatu w Małopolsce w pozyskiwaniu środków unijnych w ciągi pierwszego roku obecności Polski w strukturach UE.
Starostą Powiatu Miechowskiego jest Marian Gamrat. Burmistrzem Miasta i Gminy jest Dariusz Marczewsk. Więcej: www.miechow.eu oraz www.miechow.pl
KSIĄŻ WIELKI
Miasto w powiecie miechowskim nad Nidzicą. W XVI-wiecznym pałacu (na tzw. Mirowie) zbudowanym w stylu manierystycznym według projektu Santi Gucciego i przebudowanym w XVIII w. rezydował m.in. margrabia Aleksander Wielopolski, a w 1914 r. kwaterował w nim ze swym sztabem Józef Piłsudski. Obecnie w pałacu znajduje się Zespół Szkół im. Wincentego Witosa. Miasto posiada wiele bezcennych zabytków m.in. późnogotycki kościół parafialny przebudowany w XVII w. oraz klasztor ojców augustianów wraz z gotyckim kościołem z XIV w.
WODZISŁAW
Miasto w powiecie jędrzejowskim, od XIII w. osada rycerska i ważny ośrodek handlowy, od 1370 r. własność rodu herbu Zadora protoplastów rodziny Lanckorońskich. Wodzisław rozsławił m.in. Antoni Lanckoroński, członek Komisji Edukacji Narodowej i jeden z twórców Konstytucji 3 Maja, którego nagrobek znajduje się w kościele parafialnym. W drugiej połowie XVI w. miasto stało się ważnym ośrodkiem reformacji m.in. obradowały w nim synody protestanckie, głównie kalwińskie. Od XVI w. miasto było dużym ośrodkiem rzemieślniczym. Po potopie szwedzkim w Wodzisławiu zaczęła osiedlać się masowo mniejszość żydowska. W okresie zaborów ludność Wodzisławia wzięła udział w walkach powstańczych, szczególnie w powstaniu styczniowym.
W 1914 r. mieszkańcy pomagali oddziałom strzeleckim, zaciągając się także masowo w szeregi Legionów. W Wodzisławiu dołączył do oddziału Władysława Beliny-Prażmowskiego Czesław Bankiewicz, ps. Skaut wraz ze swymi kolegami - skautami, co upamiętnia tablica znajdująca się na rynku wodzisławskim. Na placu obok rynku został zasadzony w 2004 roku przez uczestników Marszu Szlakiem "Kadrówki" Dąb Niepodległości. Na cmentarzu parafialnym znajduje się grób Czesława Bankiewicza oraz liczne mogiły żołnierzy z I i II wojny światowej. Wśród wielu cennych zabytków Wodzisławia wymienić należy barokowy kościół św. Marcina, jedne z nielicznych w Polsce pozostałości zboru kalwińskiego oraz kościół parafialny św. Jakuba w pobliskich Mieronicach z prezbiterium z XIII w. oraz freskami z 1360 r. Gmina jest dziś ważnym ośrodkiem rolniczym i produkcyjnym.
Wójtem Gminy Wodzisław jest Józef Syska, posiadacz Odznaki Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki.
JĘDRZEJÓW
Miasto powiatowe o prawach miejskich z 1270 r. W 1140 r. założone tu zostało pierwsze na ziemiach polskich opactwo ojców cystersów. W XIII w. zbudowana została przy klasztorze romańska bazylika, przebudowana w okresie baroku. Dzięki cystersom Jędrzejów stał się bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym. W Jędrzejowie pracował jeden z pierwszych polskich kronikarzy bł. Wincenty Kadłubek, którego relikwie znajdują się w klasztorze. Z uwagi na swe położenie na szlaku wiodącym z Krakowa na wschód Jędrzejów był także ważnym ośrodkiem handlowym.
W klasztorze jędrzejowskich (z którego gościny korzystali m.in. uczestnicy Marszu Szlakiem "Kadrówki" w okresie PRL-u) do najcenniejszych zabytków zalicza się barokowe polichromie, stalle oraz najstarszy w Polsce nagrobek wystawiony osobie świeckiej spoza rodu królewskiego, tj. grobowiec kasztelana krakowskiego Pakosława z 1319 r. Do cennych zabytków zaliczane są także organy barokowe z przełomu XVII i XVIII w. Od 1995 r. w opactwie odbywa się rokrocznie w lipcu i sierpniu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.
Miasto zostało zajęte przez oddziały strzeleckie 9 sierpnia 1914 r. Tego samego dnia z rozkazu Józefa Piłsudskiego Komisarzem Wojsk Polskich został mianowany Emil Bobrowski. W Jędrzejowie utworzyły się wtedy pierwsze zręby polskiej administracji cywilnej podlegającej oddziałom strzeleckim.
W domu rodziny Przypkowskich kwaterował Józef Piłsudski, co upamiętnia tablica na zewnętrznej ścianie budynku, w okresie powojennym zasłonięta tynkiem. Obecnie znajduje się tu słynne na całym świecie Muzeum Zegarów. Jedna z sal muzealnych (pokój, którym kwaterował Józef Piłsudski) poświęcona została wydarzeniom z okresu walk o niepodległość w I wojnie światowej. Rodzina Przypkowskich od kilku pokoleń gromadzi starodruki (w tym m.in. prace Mikołaja Kopernika), zegary i wszelkiego rodzaju przyrządy astronomiczne. Kolekcja zegarów jest jedyną w swoim rodzaju w Polsce; rozmiarem zaś stanowi trzecią tego typu kolekcję w świecie (po Oksfordzie i Chicago).
Powiat Jędrzejowski tworzą trzy gminy: Jędrzejów, Małogoszcz, Sędziszów, Imielno, Wodzisław, Sobków, Słupia, Nagłowice, Oksa. Powiat to region przede wszystkim o charakterze rolniczym o małym udziale przemysłu - ok. 61, 7 % powierzchni powiatu zajmują użytki rolne. Grunty rolne w powiecie zaliczane są do czystych ekologicznie. Rozwojowi przedsiębiorczości w regionie sprzyjają rozpoczęte w ostatnich latach inwestycje, m.in. pierwsza w województwie Euroubojnia PPHU sp. z o. o oraz Obwodnica Jędrzejowska. Modernizowane są w ostatnich latach oczyszczalnie ścieków, prowadzona jest kompleksowa telefonizacja gmin, trwa budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Na terenie powiatu z dużym powodzeniem rozwija się agroturystyka. Atrakcją turystyczną w powiecie jest kolejka wąskotorowa "Express Ponidzie", której początki sięgają 1915 r. Kursuje ona obecnie z Jędrzejowa do Pińczowa. Wpisana jest do rejestru zabytków Województwa Świętokrzyskiego. Ciekawym miejscem na terenie powiatu są Nagłowice, w których od XV do XVII w. żyła rodzina Rejów. W miejscowości tej do dziś zachowały się pamiątki po ojcu literatury polskiej - Mikołaju Reju, które można oglądać w nagłowickim muzeum. Do ciekawych miejsc zaliczyć należy także Zamek Rycerski w Sobkowie mieszczący się w szesnastowiecznej wiecznej fortyfikacji. Przed siedzibą Starostwa Powiatu Jędrzejowskiego został zasadzony w 2004 roku przez uczestników Marszu Szlakiem "Kadrówki" Dąb Niepodległości.
Starostą Powiatu Jędrzejowskiego jest Edmund Kaczmarek, posiadacz Odznaki Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki. Burmistrzem Miasta i Gminy jest Marcin Piszczek. Więcej: www.jedrzejow.pl oraz www.umjedrzejow.pl
CHĘCINY
Do najcenniejszych i najbardziej znanych zabytków Chęcin należą ruiny gotyckiego zamku obronnego wzniesionego około 1300 r. na wzgórzu o wysokości 356 m n.p.m. i rozbudowanego w XV w.. Do zamkowych legend należy historia o zakopanym w studni zamkowej kosztownym i nieodnalezionym do dziś skarbie żony Zygmunta Starego Bony Sforzy. Zamek po upadku I Rzeczypospolitej popadł w ruinę. W okolicy zamku w końcu lat 60-tych kręcone były sceny do filmu "Pan Wołodyjowski" w reż. Jerzego Hoffmana (obrona Kamieńca Podolskiego). Do pozostałych cennych zabytków Chęcin należą także gotycki kościół parafialny oraz klasztor oo. franciszkanów.
W 1914 roku miasto zostało zajęte przez żołnierzy I Kadrowej dwukrotnie - 11 sierpnia oraz po odwrocie z Kielc 13 sierpnia, kiedy to w Chęcinach Batalion Kadrowy został przemianowany na Batalion III, nad którym dowództwo objął późniejszy Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz. W czasie bytności w Chęcinach, strzelcy rozbili m.in. więzienie carskie, uwalniając więźniów politycznych.
Burmistrzem Miasta i Gminy Chęciny jest Robert Jaworski. Więcej: www.checiny.pl
SZEWCE
Wieś na terenie Gminy Sitkówka-Nowiny, w której 17 września 1944 r. 2 Dywizja Armii Krajowej stoczyła zwycięską bitwę z wojskami niemieckimi. Oddziałami polskimi dowodził wieloletni uczestnik i przyjaciel Marszu, zmarły w lutym 2008 r. - gen. Antoni Heda ps. "Szary". Wydarzenie to upamiętnia pomnik, pod którym rokrocznie uczestnicy Marszu Szlakiem "Kadrówki" składają kwiaty i spotykają się z uczestnikami bitwy. W trudnych latach PRL-u (od 1984 r.) w gospodarstwie Danuty i Franciszka Kłobuckich marszowicze uzyskiwali pomoc i schronienie. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1996 r. został wzniesiony brzozowy krzyż pamiątkowy. Rodzina państwa Kłobuckich do chwili obecnej towarzyszy Marszowi, a na terenie ich gospodarstwa odbywają się jesienią coroczne spotkania Kadrowiczów, zwane "Baranem".
SITKÓWKA-NOWINY
Gmina położona w obrębie Kielecko-Chęcińskiego Parku Krajobrazowego niedaleko słynnych w całej Europie jaskiń - Jaskini Raj i Jaskini Piekło. Gmina zajmuje stałą pozycję w czołówce "Złotej Setki Gmin Polskich" i ma jeden z największych wskaźników inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca. Jest centrum tzw. "Białego Zagłębia" - na jej obszarze znajdują się m.in. kopalnia dolomitów i cementownia. Znana jest także z jednego z pierwszych w Polsce nowoczesnych kompleksów basenowych - Basenu "Perła" oraz nowoczesnego stadionu sportowego. W Szkole Podstawowej w Bolechowicach, miejscowości w której znajdowała się w 1914 r. stacja kolejowa, na której następował m.in. przeładunek oddziałów legionowych, Marsz Szlakiem "Kadrówki" kwateruje od 2004 r. Z inicjatywy dyrekcji i mieszkańców szkoła podjęła starania o nadanie jej imienia Pierwszej Kompanii Kadrowej.
Wójtem Gminy Sitkówka - Nowiny jest Stanisław Barycki, posiadacz Odznaki Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki. Więcej: www.nowiny.com.pl
SZEWCE
Wieś na terenie Gminy Sitkówka-Nowiny, w której 17 września 1944 r. 2 Dywizja Armii Krajowej stoczyła zwycięską bitwę z wojskami niemieckimi. Oddziałami polskimi dowodził wieloletni uczestnik i przyjaciel Marszu, zmarły w lutym 2008 r. - gen. Antoni Heda ps. "Szary". Wydarzenie to upamiętnia pomnik, pod którym rokrocznie uczestnicy Marszu Szlakiem "Kadrówki" składają kwiaty i spotykają się z uczestnikami bitwy. W trudnych latach PRL-u (od 1984 r.) w gospodarstwie Danuty i Franciszka Kłobuckich marszowicze uzyskiwali pomoc i schronienie. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1996 r. został wzniesiony brzozowy krzyż pamiątkowy. Rodzina państwa Kłobuckich do chwili obecnej towarzyszy Marszowi, a na terenie ich gospodarstwa odbywają się jesienią coroczne spotkania Kadrowiczów, zwane "Baranem".
SITKÓWKA-NOWINY
Gmina położona w obrębie Kielecko-Chęcińskiego Parku Krajobrazowego niedaleko słynnych w całej Europie jaskiń - Jaskini Raj i Jaskini Piekło. Gmina zajmuje stałą pozycję w czołówce "Złotej Setki Gmin Polskich" i ma jeden z największych wskaźników inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca. Jest centrum tzw. "Białego Zagłębia" - na jej obszarze znajdują się m.in. kopalnia dolomitów i cementownia. Znana jest także z jednego z pierwszych w Polsce nowoczesnych kompleksów basenowych - Basenu "Perła" oraz nowoczesnego stadionu sportowego. W Szkole Podstawowej w Bolechowicach, miejscowości w której znajdowała się w 1914 r. stacja kolejowa, na której następował m.in. przeładunek oddziałów legionowych, Marsz Szlakiem "Kadrówki" kwateruje od 2004 r. Z inicjatywy dyrekcji i mieszkańców szkoła podjęła starania o nadanie jej imienia Pierwszej Kompanii Kadrowej.
Wójtem Gminy Sitkówka - Nowiny jest Stanisław Barycki, posiadacz Odznaki Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki. Więcej: www.nowiny.com.pl
W czasie powtórnego pobytu strzelców w Kielcach na przełomie sierpnia i września 1914 r. w Pałacu znajdował się Naczelny Komisariat Cywilny kierowany przez Michała Sokolnickiego, a także prowadzona była akcja zbierania ofiar pieniężnych na potrzeby tworzących się Legionów. W skrzydle Pałacu zamieszkiwanym przez Józefa Piłsudskiego, z inicjatywy wojewody kieleckiego dr Władysława Dziadosza - żołnierza 5 pp Legionów, zostało w 1938 r. otwarte Sanktuarium Marszałka, które powtórnie można zwiedzać od 1991 r. Znajduje się w nim wiele pamiątek po "kampanii kieleckiej 1914 r.", maska pośmiertna Marszałka i jego kurtka mundurowa oraz tryptyk Stanisława Kaczor-Batowskiego, przedstawiający wejście I Kadrowej do Kielc. Nad wejściem do Pałacu znajduje się umieszczony w latach 30-tych cytat Marszałka: "Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun, co błyska, a gdy trzeba uderzy".
Z uwagi na okrążanie miasta przez znaczne siły rosyjskie, w walce i pod ostrzałem artylerii 13 sierpnia strzelcy wycofali się z Kielc przez Słowik do Chęcin. Powrót oddziałów strzeleckich nastąpił 22 sierpnia. 30 sierpnia pod Katedrą na Placu Panny Maryi została odprawiona dla oddziałów strzeleckich Msza św. polowa odprawiona przez kapelanów legionowych na czele z ojcem Kosmą Lenczowskim. Na wzgórzu Szydłówek 5 września 1914 r. odbyła się przysięga 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich. W budynku Magistratu Miasta mieściło się Biuro Werbunkowe, a w domu przy ul. Mickiewicza 1 Komisariat Cywilny - zalążek polskiej władzy administracyjnej dla Kielc.
Na Cmentarzu Wojskowym znajduje się kwatera żołnierzy Legionów poległych w latach I wojny światowej. W kwaterze legionowej znajduje się też Pomnik Bohaterów Walk o Niepodległość Polski z lat 1863-1921. Przed wybudowanym w 1935 r. Domem Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego znajduje się Pomnik Czwórki Legionowej odsłonięty w 1938 r. według projektu prof. Jana Raszki, przedstawiający czterech strzelców w marszu, których pierwowzorami byli czterej bracia Herzogowie - legioniści I Brygady. Jeden z nich płk Józef Herzog był jednym z inicjatorów pierwszego po wojnie Marszu Szlakiem "Kadrówki". Pomnik został wysadzony przez Niemców w czasie wojny. W 1980 r. przy zarządzie Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" powstał Społeczny Komitet Opieki nad Pamiątkami II RP, w tym Komitet Odbudowy Czwórki. Staraniem Komitetu pomnik został powtórnie odsłonięty w 1991 r. Obok pomnika został zasadzony w 2004 roku przez Prezydenta Miasta Wojciecha Lubawskiego, Kanclerza Kapituły Orderu Virtuti Militari gen. Stanisława Nałęcz - Komornickiego, sekretarza Miasta i wieloletniego uczestnika Marszu Janusza Kozę, członków kapituły Odznaki Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki Wojciecha Pęgiela i Przemysława Jerzego Witka oraz Komendanta Marszu Jana Józefa Kasprzyka Dąb Niepodległości. W 2002 roku staraniem miejscowych działaczy niepodległościowych przed Dworcem Główny przywrócono także przedwojenny Pomnik Niepodległości.
Prezydentem Kielc jest Wojciech Lubawski, posiadacz Odznaki Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki. Więcej: www.um.kielce.pl
Prawa autorskie do tekstów należą do Jana Józefa Kasprzyka. Prawa autorskie do fotografii należą do Związku Piłsudczyków oraz Komendy "Kadrówki".