5 zasad Strzelca w szyku znane również jako 5 obowiązków Strzelca w walce
Zachowuje odległości i pozycję względem innych żołnierzy.
Zasada ta jest niezbędna do utrzymania poprawnego szyku pododdziału. Jest to na tyle istotne, że zaniedbanie pozycji i odległości u jednego żołnierza - a przez co zakłócające czytelność szyku - może kaskadowo powodować błędy w ustawieniu kolejnych. Kluczowym faktorem jest też pozycja kierunkowego, w stosunku do którego pozostali członkowie pododdziału dostosowują swoja pozycję.
Dozoruje swój sektor obserwacji/prowadzenia ognia.
Utrzymuje łączność wzrokową z sąsiadami i dowódcą sekcji.
Szczególnie istotne jest zwracanie uwagi na Strzelców znajdujących się z tyłu za plecami (w stosunku do kierunku marszu). Strzelcy powinni zatrzymywać i obracać ku kolegom znajdującym się z tyłu co kilka-kilkanaście kroków, dbając o to by nie wykonywali oni tego synchronicznie / równocześnie.
W idealnej sytuacji kontakt utrzymywany jest zarówno z d-cą drużyny, d-cą sekcji, jak i z sąsiadami. W raz z pogarszaniem się warunków taktycznych i pogodowych może zostać ograniczony do minimum czyli łączności wzrokowej z sąsiadami.
Przekazuje w szyku komendy i sygnały (dowódcy).
Zasada ta choć mówi o przekazywaniu sygnałów nie oznacza ona, że Strzelec sam nie może inicjować przekazywania znaku dowodzenia, zgodnie z sytuacją taktyczną.
Utrzymuje dyscyplinę dźwiękową i świetlną.
Dbanie o dyscyplinę dźwięku czyli redukcja prawdopodobieństwa wystąpienia niepożądanych dźwięków objawiać się przede z odpowiednim przygotowaniem sprzętu tj. wyciszeniem połączeń zawieszenia z karabinkiem, odpowiednią regulacja i dokonanie wolnych końców taśm oporządzenia tak aby zaczepiały się o elementy terenowe, usuwanie powietrza z bukłaków zapobiegające chlupaniu wody
Dyscyplina światła tyczy się zarówno zasady użycia wyposażenia w kolorach maskujących, maskowaniu odsłoniętej skóry, pozbawienia lub zabezpieczenia elementów odblaskowych (odblaski, szyby gogli, optoelektronika), odpowiednim używaniu otwartego światła widzialnego oraz tego w paśmie podczerwieni, redukcji widoczności diod i ekranów sprzętu elektronicznego (radia, telefony, tablety, sprzęt nawigacyjny, zegarki) oraz odpowiednim użyciu elementów fluorescencyjnych.
Do powyższej zasady dodać można dyscyplinę zapachu obejmują czyszczenie umundurowania i wyposażenia detergentami bezzapachowymi, używanie bezzapachowy u repelentów na owady, eliminacja dymu tytoniowego i zamienników, utrzymywanie elementarnej higieny także w warunkach polowych, ograniczenie intensywności zapachu szczególnie podgrzewanych posiłków oraz środków do czyszczenia broni.